Konferencia AIDS 2018 – Breaking Barriers, Building Bridges

Koncom júla sa uskutočnila 22. medzinárodná konferencia, AIDS 2018. Viac než 15 000 delegátov zo 160 krajín celého sveta sa stretlo v Amsterdame, aby zdieľalo najnovšie poznatky a skúsenosti a aby diskutovali o najrôznejších aspektoch spojených s infekciou HIV. Jedná sa o celosvetovo najväčšie stretnutie v oblasti HIV a AIDS, ktorého sa každé dva roky zúčastňujú tisíce odborníkov, aktivistov a ľudí žijúcich s HIV.

 

Boj proti AIDS nie je a nikdy nesmie byť boj proti iným ľuďom. Je to boj ľudských bytostí proti vírusu.

Tento výrok Elizabeth Taylor si mohli účastníci konferencie vypočuť pri jej príhovore v roku 1992, keď holandské hlavné mesto hostilo účastníkov tejto významnej medzinárodnej konferencie po prvý krát. Tohto ročníka sa už bohužiaľ nedožila, ale jej odkaz žije naďalej a to aj vďaka nadácií, ktorá nesie jej meno.
Účasť známych ľudí, ktorí sú aktívni v boji proti AIDS je tradičnou súčasťou konferencie. Tento rok mali na konferencii príhovor aj Princ Harry, Elton John, či Bill Clinton. Všetci sa zhodli na tom, že oddanosť a práca aktivistov a dobrovoľníkov je mimoriadne potrebná a neoceniteľná a že kľúčoví sú práve mladí ľudia a ľudia z najohrozenejších komunít. Vo väčšine sveta sa nám úspešne darí s infekciou bojovať, nesmieme ale v snahách poľaviť. Iba tak sa nám môže podariť nad infekciou zvíťaziť.

 

Búrať bariéry, budovať mosty

Tak znie motto tohtoročnej konferencie. To znamená napríklad bojovať so stigmatizáciou, neustále zvyšovať vedomosť ľudí o HIV, bojovať za ľudské práva pacientov, pomáhať ohrozeným komunitám a dostatočne financovať ako oblasť prevencie, tak aj výskumu.

 

Pozitívny oheň

Pred 90 rokmi, presne v termíne konania konferencie začínali v Amsterdame letné olympijské hry. A práve Amsterdam bol mestom, ktoré prinieslo týmto hrám ich už neodmysliteľnú súčasť – olympijský oheň. Práve v roku 1928 sa po prvý krát v novodobej histórií hier rozhorel na amsterdamskom olympijskom štadióne.
A práve táto významná udalosť bola inšpiráciou pri vzniku pozitívneho ohňa. Pochodeň bola zapálená pri amsterdamskom pamätníku obetí HIV/AIDS a 37 nositeľov prešlo historickým centrom mesta. Pozitívny oheň zapálil významný aktivista Peter Staley a prvým nositeľom bol laureát Nobelovej ceny F. B. Sinoussi, ktorý v roku 1983 objavil vírus HIV. Ďalšími nositeľmi boli Holanďania žijúci s HIV. Medzi nich patrila žena, ktorá s HIV žije už od roku 1984, najstarším bol 80 ročný muž a najmladším 6 ročný chlapec. Posledným nositeľom ohňa bol Timothy Brown, ktorý sa ako jediný človek na svete vyliečil.
Pri záverečnej ceremónií sa oheň predal organizátorom konferencie v roku 2020.

 

Sľubné výsledky štúdií

Testovanie vakcín proti HIV zatiaľ prinieslo sľubné výsledky. Štúdia APPROACH preukázala u všetkých skupín účastníkov vysoké a pretrvávajúce imunitné reakcie, ktoré sa udržali do 78. týždňa od podania štvrtej dávky. Sledovanie účinnosti bude pokračovať po dobu až 5 rokov.
Opäť sa potvrdilo, že ľudia žijúci s HIV, ktorí užívajú liečbu a majú nezistiteľnú vírusovú záťaž nepredstavujú riziko z hľadiska prenosu HIV. Štúdie PARTNERS2 sa zúčastnilo 779 homosexuálnych párov. Výsledky preukázali, že u 75 000 nechránených análnych stykov medzi mužmi nedošlo v rámci daného páru k prenosu infekcie.

 

O dva roky v USA

Ďalší ročník konferencie sa uskutoční v roku 2020 v Kalifornii. Práve tu sa v 80. rokoch dostala po prvý krát do pozornosti širokej verejnosti záhadná choroba, neskôr identifikovaná ako AIDS.

 

A kam ďalej?

Ak Vás konferencia zaujala, navštívte YouTube kanál International AIDS Conference, kde si môžete pozrieť záznamy z niektorých udalostí.

 

Fotogaléria