Piercing a tetovanie (P&T) ako forma ozdobovania tela sú súčasťou ľudskej kultúry už niekoľko tisícročí. Najmä v posledných rokoch, sa stali v modernej spoločnosti veľmi populárnymi. Tým, že sú produkované masovo, sa zvyšuje riziko, že ich kvalita môže byť znížená. Zároveň však vďaka akceptácií alternatívneho životného štýlu v našej kultúre, vznikajú oficiálne štúdiá, kde pracujú odborne vyškolení zamestnanci. Preto je vhodnejšie využiť služby profesionálov, ako sa o to pokúšať doma, alebo o to požiadať kamaráta. Skôr než sa rozhodneš pre P&T, je dôležité získať čo najviac informácií.

 

Riziká pri piercingu a tetovaní (P&T)

Ak sa nepoužívajú správne nástroje, latexové rukavice a nie sú dodržané hygienické zásady, existuje riziko nákazy vírusom HIV, hepatitídy B a C a tetanusom. Po piercingu a tetovaní hrozí aj vznik infekcie v danom mieste. Liečba infekcie si potom môže vyžadovať liečbu antibiotikami, a/alebo odstránenie P&T.

 

Výber solídneho piercera a tetovača

Ak si sa rozhodol pre P&T, je dôležité dodržať zopár zásad, aby si sa vyhol zdravotným a iným problémom. Je tvojím právom zvoliť si solídneho piercera a tetovača. Máš nárok na kvalitný servis. Je to tvoje telo, tvoje peniaze a tvoje rozhodnutie.

 

Čo sa máš opýtať kým sa rozhodneš pre ten či onen salón?

Sú všetky pomôcky sterilné? Sterilizujú pomôcky po každom zákazníkovi? Je pre každého zákazníka používaná úplne nová sterilná ihla? Kam dávajú ihlu po použití? Správne by ju mali umiestniť do špeciálnej nádoby, ktorú potom bezpečne dávajú zlikvidovať. Používajú pri každom zákazníkovi nové jednorazové latexové rukavice? Poskytujú každému zákazníkovi informácie o správnej starostlivosti po P&T? Porozhliadni sa po salóne, či je to tam čisté. Piercer a tetovač by mal byť čistý, triezvy, nápomocný, vzdelaný a ochotný ti poskytnúť všetky informácie, ktoré potrebuješ. Ak je on triezvy, tak potom dohliadne na to, či si aj ty triezvy. Mal by ťa poučiť o následnej starostlivosti a dať ti inštrukcie aj na papieri.

 

Piercer:

Má piercer znalosti z ľudskej anatómie? Vie, kde sú rozmiestnené nervy pod kožou, ktorým sa musí vyhnúť? Je dostupný pre akúkoľvek otázku aj nejaký čas po piercingu? Nemôže sa stať, že pár dní po piercingu nebudeš mať možnosť si odkonzultovať, ak sa ti niečo nepozdáva? Aké je piercerovo vzdelanie o tom, aké šperky sa môžu používať a aký je správny materiál? Každý šperk musí jednak byť vhodný svojou veľkosťou a hrúbkou a tiež byť zo správneho materiálu. Pracuje iba so šperkami, ktoré pozná? Piercer si nemôže byť istý kvalitou zvonku prinesených šperkov. Preto je v mnohých salónoch podmienkou si zakúpiť šperk u nich.

 

Tetovač:

Používa špeciálnu farbu na tetovanie? Iné farby ako napr. atrament do pera sú toxické a nesmú sa používať. Používa novú jednorázovú nádobku s tetovacou farbou pri každom zákazníkovi? Umýva a dezinfikuje miesto, kde bude tetovať? Používa nepoužitú žiletku v prípade, že treba miesto oholiť?

 

Skrátená verzia informačného materiálu Piercing a tetovanie vydaného OZ Odyseus.