Mužský kondóm je typ bariérovej ochrany, ktorý patrí k najúčinnejším spôsobom ochrany pred sexuálne prenosnými ochoreniami (vrátane HIV) a k účinným spôsobom ochrany pred neželeným tehotenstvom. Kondómy môžu byť použité ako ochrana pri vaginálnom, orálnom i análnom sexe.

Kondómy sú vyrobené z latexu, polyuretánu alebo z polyizoprénu. Tie latexové sú však najrozšírenejšie a na Slovensku najdostupnejšie. V súčasnosti existuje mnoho druhov, farieb a veľkostí kondómov. Vrúbkované kondómy môžu posilniť príjemné pocity u oboch partnerov. Niektoré kondómy sú ochutené a tak môžu spríjemniť orálny sex. Je možné kúpiť si kondómy lubrikované, spermicidné i bez lubrikácie. Je na Tebe aký kondóm si vyberieš. Dôležité však je o kondóme komunikovať so svojím partnerom/partnerkou a uistiť sa, že používate kondóm, ktorý vyhovuje vám obom.

 

Na akom princípe kondómy fungujú?

Kondóm vytvára bariéru medzi sexuálnymi partnermi. Tak sa chránite pred ochoreniami, ktoré sa prenášajú prostredníctvom telesných tekutín (krvou, ejakulátom, predejakulačnou tekutinou, sekrétom z pošvy a čípku).

Kondómy zabraňujú tehotenstvu tým, že nedovolia po ejakulácii preniknúť spermiám do vagíny. K tehotenstvu nemôže dôjsť, pretože spermie nemôžu splynúť s vajíčkom.

 

Sú kondómy pre mňa?

Kondómy sú určené pre ľudí, ktorí chcú chrániť svoje zdravie a súčasne neplánujú dieťa. Sú pre sexuálne aktívnych ľudí, ktorí nepoznajú zdravotný stav svojho sexuálneho partnera/ky. To môže byť problematické, pretože zdravotným statusom svojho sexuálneho partnera/ky si nemôžeme byť 100% istí nikdy. Zdravotný status sa môže každý deň meniť. Sú vhodné pre tých, ktorí majú obavu pred nežiaducimi účinkami iných foriem antikoncepcie, poprípade pre tých, ktorí iné formy antikoncepcie nemôžu používať. Pokiaľ sa vieš identifikovať s týmito dôvodmi, je kondóm vhodný aj pre teba.

 

Ako veľmi sú kondómy spoľahlivé?

Kondómy patria k najspoľahlivejším metódam ochrany pred sexuálne prenosnými ochoreniami (vrátane HIV) aké momentálne na Slovensku existujú. Kondómy sú v laboratórnych podmienkach vysoko spoľahlivé pred prenosom sexuálne prenosných ochorení. Žiaľ, mimo laboratórií ich spoľahlivosť klesá, pretože ľudia často používajú kondómy nesprávne. Spoľahlivosť kondómov je podmienená správnosťou ich použitia. Mnoho ľudí nevie kondómy správne používať a mylne svoju neschopnosť pripisuje nespoľahlivosti kondómov (tvrdia, že im praskajú, zvliekajú sa atď.).

Kondómy sú veľmi efektívne pri blokovaní prenosu vírusu HIV, pretože póry latexu, polyuretánu a polyizoprénu sú menšie, ako je veľkosť vírusu HIV. Kondóm je zároveň účinnou ochranou aj pred inými sexuálne prenosnými ochoreniami. V menšej miere chráni pred prenosom HPV vírusu, pred genitálnymi bradavicami a herpesom.

Epidemiologické štúdie, ktoré sa realizujú v reálnom živote medzi partnermi, kde jeden žije s HIV a druhý nie, preukázali, že dôsledné a správne používanie kondómov ponúka vysoký stupeň ochrany.

Jedna z takých štúdií realizovaná medzi pármi s rozdielnym HIV statusom ukázala, že žiaden zo 123 ľudí, ktorí používali kondóm dôsledne, sa neinfikovali vírusom HIV. Naproti tomu zo 122 ľudí, ktorí kondóm používali nedôsledne, sa HIV vírusom infikovalo 12 ľudí. (DeVincenzi, 1993)

Ďalšia štúdia medzi pármi s rozdielnym HIV statusom sa zamerala na prenos HIV z muža na ženu. Štúdia ukázala, že zo 171 párov, ktoré používali kondóm dôsledne, sa infikovali 3 ženy. Na základe toho sa vypočítala miera prenosu HIV u párov s rozdielnym HIV statusom na 1,1 (teda cca 1 prenos) medzi 100 pármi za rok. (Saracco, et al., 1993)

 

Spoľahlivosť kondómu zvyšuje

  • skladovanie na chladnom a suchom mieste
  • odloženie a prenášanie v samostatnom púzdre, škatuľke a pod. (nosenie kondómu dlhšiu dobu v peňaženke, dokladoch, alebo v zadnom vrecku, môže kondóm poškodiť)
  • používanie lubrikantu na vodnej alebo silikónovej báze
  • ak vedia kondóm používať obaja partneri

 

Aké sú nevýhody kondómu

Mnohí tvrdia, že nevýhody kondómu neprevážia výhody, ktoré používanie kondómu prináša. Avšak aj napriek tomu, je dôležité hovoriť aj o nevýhodách.

Väčšina mužov i žien môže používať kondóm bez problémov. Používanie kondómov nespôsobuje vedľajšie účinky na ľudský organizmus. Výnimku tvoria ľudia, ktorí sú alergickí na latex (asi 1-2 ľudia zo 100 trpia alergiou na latex). Tí môžu použiť kondóm z iného materiálu, alebo ženský kondóm. Bezlatexové mužské kondómy, sú väčšinou vyrábané z polyuretánu alebo z polyizoprénu (ich dostupnosť sa zlepšuje, ale ich cena je stále vyššia, než u latexových kondómov).

Niektorí ľudia majú pocit, že kondóm otupuje pocit. Iní sú z kondómov frustrovaní a kvôli tomu strácajú sexuálne vzrušenie, keď sa vytiahne kondóm. Veľa týchto pocitov sa dá prekonať pri sexuálnych hrách s kondómov, alebo pri nájdení vhodného a pohodlného typu kondómu.

 

Ako správne použiť mužský kondóm

Je dôležité vedieť správne navliecť kondóm ešte pred prvým použitím. Nauč sa to bez stresu a rozpakov na penise, alebo na penisu podobných veciach napr.: banán, dildo. Kondóm sa navlieka na stoporený penis.

  1. Opatrne otvor balenie a vyber kondóm z obalu. Keď držíš kondóm medzi prstami, uisti sa, či vrchná časť kondómu nie je prevrátená do zlej strany. Kondóm by mal tvarom pripomínať akúsi čiapočku. Ak chceš vrchnú časť prevrátiť na druhú stranu, stačí do kondómu fúknuť.
  2. Ak máš neobrezaný penis, stiahni predkožku. Ak je predkožka príliš dlhá a sama by sa vrátila naspäť, predkožku nesťahuj. Prilož kondóm na stoporený penis, samozrejme tou správnou stranou.
  3. Prstami stlač rezervoár kondómu, aby si vytlačil vzduch. Začni rolovať kondóm smerom dolu.
  4. Zroluj kondóm až ku koreňu penisu.
  5. Až budeš chcieť po styku vytiahnuť svoj penis, drž kondóm pri koreni penisu, aby sa kondóm pri vyťahovaní nezošmykol.
  6. Opatrne daj kondóm dole a vyhoď ho do odpadkového koša. Nikdy nie do záchoda! Mohol by si ho upchať.

Kondóm daj dole ešte predtým, než penis úplne ochabne. Daj pozor, aby si nevylial ejakulát – drž kondóm po celú dobu, ako ho dávaš dole. Predtým, než budeš mať opäť sex, umy si penis.

(Centers for Disease Control and Prevention, 2016)

Male Condom Use. In: Centers for Disease Control and Prevention [online]. USA, 2016 [cit. 2018-01-18]. Dostupné z: https://www.cdc.gov/condomeffectiveness/male-condom-use.html
[embedyt]https://www.youtube.com/watch?v=LzDHYuEltTw[/embedyt]

 

Najčastejšie chyby pri používaní kondómu

  • Používanie lubrikantu na olejovej báze. Ľudia často namiesto lubrikačného gélu používajú rôzne oleje, krémy, maste, ktoré ničia štruktúru kóndomu a môžu spôsobiť jeho pretrhnutie.
  • Nepoužívanie lubrikačného gélu. Ľudia z rôznych dôvodov nepoužívajú lubrikačné gély na zvlhčenie. Pokiaľ nie je zvlhčenie pri sexe dostatočné, kondómy praskajú.
  • Používanie kondómu, ktorý je po expirácii (po záruke). Každý kondóm má mať na obale zobrazený dátum expirácie (exp.). Po tomto dátume sa kondómy nesmú používať.
  • Poškodenie kondómu. K poškodeniu môže dôjsť pri otváraní ostrými predmetmi (napr.: nožničkami, zubami atď). K častým poškodeniam dochádza pri zlom skladovaní (napr. ak je kondóm dlhodobo vystavený priamemu slnečnému svetlu) alebo pri dlhodobom nosení kondómu (napr. v peňaženke, dokladoch, alebo zadnom vrecku). Kondóm môže poškodiť aj piercing v ústach, na tvári, na genitáliách, atď.
  • Do kondómu sa dostal vzduch počas navliekania, čo môže spôsobiť, že v rezervoári nie je dostatok miesta na ejakulát.
  • Navliekanie kondómu opačnou stranou. Dá sa to spoznať podľa toho, že sa kondóm ťažko roluje dole alebo sa nedá zrolovať. Kondóm by mal tvarom pripomínať akúsi čiapočku. Ak chcete zrolovaný kondóm prevrátiť na druhú stranu, stačí doň fúknuť.
  • Kondóm nie je zrolovaný až po koreň penisu.

 

Časté rozhovory o kondómoch

Rozprávanie o používaní kondómu je dôležité. Prvý rozhovor môže byť sprevádzaný stresom. Odmietavé odpovede, môžu viesť k strachu. Ak však otvorene nebudeš o kondóme hovoriť, môže sa stať, že nedokážeš presadiť používanie kondómu. Nasledujúce dialógy ti môžu pomôcť:

Ak tvoj partner/partnerka povie: Čo je to?
Ty môžeš povedať: Kondóm, zlato.

Ak tvoj partner/partnerka povie: A načo?
Ty môžeš povedať: To sa používa, keď sa ľudia milujú.

Ak tvoj partner/partnerka povie: Ja to nemám rád/a
Ty môžeš povedať: Prečo nie?

Ak tvoj partner/partnerka povie: Ja sa necítim dobre s kondómom.
Ty môžeš povedať: Ja sa cítim viac v pohode. A keď som bez stresu, dokážem spraviť viac, aby si sa aj ty cítil/a lepšie.

Ak tvoj partner/ka povie: Veď sme doteraz kondóm nepoužívali.
Ty môžeš povedať: Ja už nechcem viac riskovať.

Ak tvoj partner povie: Kondóm je príšerný.
Ty môžeš povedať: Byť tehotnou, keď nechcem, je horšie. Tak je to i s HIV.

Ak tvoj partner/partnerka povie: Ty mi neveríš?
Ty môžeš povedať: To nie je o dôvere. Ľudia majú choroby a nemusia o tom vedieť.

Ak tvoj partner povie: Ja to stihnem.
Ty môžeš povedať: To nestačí na ochranu pred chorobami. A aj tak je malá šanca, že žena môže ostať tehotná aj tak.

Ak tvoj partner/partnerka povie: Kondóm nie je romantický.
Ty môžeš povedať: Milovať sa a chrániť sa navzájom, to je veľmi romantické.

Ak tvoj partner/partnerka povie: Myslel/a som, že si sex s kondómom užívaš menej.
Ty môžeš povedať: Rozhodol/a som sa, že budem čeliť realite. Mám rád/a sex a chcem byť zdravý/á.

Ak tvoj partner/partnerka povie: Priznajme si to. Sex s kondómom, je ako sprchovanie v pršiplášti.
Ty môžeš povedať: OK, robiť to bez kondómu je ako hrať Ruskú ruletu.

Ak tvoj partner povie: Neostane mi „tvrdý“, keď si dám kondóm.
Ty môžeš povedať: Môžem s tým niečo spraviť.

Ak tvoj partner/partnerka povie: Skúsim to, ale možno mi to nepôjde.
Ty môžeš povedať: Ja ti pomôžem, prax z nás spraví profíkov.

Ak tvoj partner/partnerka povie: Myslím, že ma naozaj neľúbiš.
Ty môžeš povedať: Nebudem ti dokazovať svoju lásku, riskovaním svojho života.

Ak tvoj partner/partnerka povie: Nebudem používať kondóm, za nič na svete.
Ty môžeš povedať: Dobre, ale nebudeme sa môcť milovať.

Ak si panna a chceš použiť kondóm a tvoj partner povie: Len teraz bez. Len prvý krát.
Ty môžeš povedať: Aj raz stačí na otehotnenie. Aj raz stačí na HIV.

 

Tento materiál vychádza z pôvodnej publikácie chránenej autorským právom NAM Publications – nezávislej charitatívnej organizácie so sídlom vo Veľkej Británii, ktorá prináša informácie o HIV. NAM udelila povolenie preložiť túto publikáciu, ktorej originál je prístupný na adrese www.aidsmap.com. NAM nezodpovedá za presnosť prekladu ani za relevantnosť textu vzhľadom k miestnej relevancii použitia prekladu.

 

DEVINCENZI, I., 1993. European Study Group on Heterosexual Transmission of HIV: Heterosexual transmission of HIV in a European cohort of couples (Abstract no. WS-CO2-1) [online]. In: . Berlin: IXth International Conference on AIDS/IVth STD World Congress. [cit. 2018-01-23]. Dostupné z: http://stason.org/TULARC/health/aids-hiv/2-2-How-effective-are-condoms-AIDS.html

SARACCO, A., M. MUSICCO a A. NICOLOSI, et al., 1993. Man-to-woman sexual transmission of HIV: longitudinal study of 343 steady partners of infected men. J Acquir Immune Defic Syndr [online]. In: . [cit. 2018-01-23]. Dostupné z: http://stason.org/TULARC/health/aids-hiv/2-2-How-effective-are-condoms-AIDS.html