Prenos pri vaginálnom sexe

Je dokázané, že v súčasnosti najviac prenosov vo svete pochádza z nechráneného vaginálneho sexu. Niet pochýb, že sa bez použitia ženského alebo mužského kondómu pri sexe môžeme nakaziť. Vo väčšom riziku sú ženy. Dôvodov je niekoľko.

  • Ženy prijímajú mužovo semeno a teda prijímajú väčšie množstvo vírusu HIV.
  • Plocha vagíny je väčšia, ako plocha žaluďa a tým pádom je v sliznici vagíny väčší priestor na prenos cez drobné ranky.
  • Ženy často viac rešpektujú želanie muža nepoužiť kondóm, ako vlastné rozhodnutie chrániť svoje zdravie.
  • Ženy veria vo vernosť svojich stálych partnerov. Jedna indická štúdia, ktorej sa zúčastnilo 400 žien ukázala, že 91 % z nich nemalo sex s nikým iným okrem ich manžela a napriek tomu sa infikovali pohlavne prenosnou chorobou (v 25%) a HIV (v 14%). Pri nechránenom vaginálnom sexe medzi ženou a mužom žijúcim s HIV bolo vypočítané riziko prenosu HIV na ženu na 0,08% pri jednom vaginálnom sexe.

Riziko prenosu HIV pri nechránenom vaginálnom sexe zvyšujú:

  • Menštruácia – vyhnite sa vaginálnemu sexu počas menštruácie.
  • Ejakulácia – keď už máte nechránený sex, tak sa pokúste zabrániť tomu, aby sa muž dovnútra vystriekal. HIV sa nachádza v ejakuláte, ale aj v predejakulačnej tekutine!
  • Nedostatočné zvlhnutie – používajte počas sexu lubrikant. Pri nedostatočnom zvlhnutí sa počas sexu môžu ľahšie spraviť ranky vo vagíne. Najnovšie štúdie odporúčajú používať lubrikant na silikónovej báze, je totižto lepší ako ten na vodnej báze.
  • Iné pohlavne prenosné ochorenie – napr. neliečený syfilis zvyšuje riziko prenosu HIV, pretože počas choroby je sliznica vagíny viac prekrvená. V roku 2009 vedci zistili, že ak žena prekonala nejakú inú pohlavne prenosnú chorobu, bola v trojnásobne väčšom riziku infikovania sa vírusom HIV v priebehu nasledujúcich 10 rokov, než žena, ktorá nikdy nemala pohlavne prenosnú chorobu.

 

Prenos pri orálnom sexe

Orálny sex je menej rizikový z pohľadu prenosu HIV, ako vaginálny či análny. Napriek tomu ani orálny sex nie je z pohľadu prenosu HIV úplne bez rizika. Riziko prenosu HIV pri orálnom sexe zvyšujú:
Ranky – akékoľvek ranky, odreniny a vriedky v ústach. Pozor aj na ranky po jedení alebo čistení zubov. Preto sa pred a po nechránenom orálnom sexe neodporúča jesť alebo si čistiť zuby.
Vysoká vírusová záťaž – nechránený sex s mužom, ktorý má vysokú vírusovú záťaž (množstvo vírusu HIV v krvi) a teda má viac vírusu aj v ejakuláte. Zlé je, že zvýšená vírusová záťaž je napríklad v prvých troch mesiacoch od nakazenia, teda v dobe, kedy ešte človek nemôže spoznať, že má HIV.
Ejakulácia – keď už máte nechránený orálny styk s mužom, tak sa pokúste zabrániť tomu, aby sa muž do vašich úst vystriekal.
• Iné pohlavne prenosné ochorenie – ak už poznáme zdravotný stav partnera, môžeme ľahko poznať svoj zdravotný stav. Môžeme pravidelne využiť službu testovania na HIV a iné ochorenia u lekára.

 

Prenos pri análnom sexe

Nechránený análny sex patrí k tým najviac rizikovým sexuálnym praktikám z pohľadu prenosu HIV. Pre ženu, ktorá prijíma ejakulát do zadku je vyrátané riziko prenosu od muža žijúceho s HIV na 0,82% pri jednom análnom sexe. V opačnom prípade – teda ak žena žijúca s HIV má análny sex s mužom, pre neho je riziko výrazne nižšie (0,06%). Análny sex je 18-krát rizikovejší ako vaginálny sex. A stále sú tu faktory, ktoré riziko prenosu zvyšujú. Medzi tieto faktory patria už vyššie spomínané: nepoužívanie kondómu a lubrikačného gélu, iná pohlavne prenosná choroba, ejakulácia, vysoká vírusová záťaž atď.

 

Tento materiál vychádza z pôvodnej publikácie chránenej autorským právom NAM Publications – nezávislej charitatívnej organizácie so sídlom vo Veľkej Británii, ktorá prináša informácie o HIV. NAM udelila povolenie preložiť túto publikáciu, ktorej originál je prístupný na adrese www.aidsmap.com. NAM nezodpovedá za presnosť prekladu ani za relevantnosť textu vzhľadom k miestnej relevancii použitia prekladu.