Prenos HIV počas orálneho sexu je možný. Od objavenia HIV bolo zaznamenaných zopár prenosov pri prijímaní a poskytovaní orálneho sexu. Nie je však možné určiť výšku rizika. Možno však povedať, že riziko je nižšie, ako pri vaginálnom, alebo análnom sexe. Ak osoba prijíma orálny sex, jej telesné tekutiny (spermie, pred-ejakuačná tekutina, pošvové výlučky a/alebo krv), môžu obsahovať dostatočné množstvo vírusu HIV potrebného na prenos infekcie. Infekcia sa môže preniesť na osobu, ktorá poskytuje orálny sex cez sliznicu v ústach (ranky na perách, ranky v ústach atď).

 

Riziko prenosu HIV počas orálneho sexu zvyšujú:

  • ranky v ústach, na perách, alebo v hrdle (ranky často nie sú viditeľné, môžu vzniknúť aj pri jedení, čistení zubov, alebo žuvaní žuvačky).
  • ejakulácia do úst
  • iné pohlavne prenosné ochorenia, ktoré má ten/tá, kto/rá prijíma orálny sex

 

Možnosti ochrany pri orálnom sexe

  • Jediný bezpečný orálny sex je, keď nemáš orálny sex.
  • Účinnú ochranu pri orálnom sexe poskytujú mužské kondómy. Pokiaľ si ty alebo tvoj/a partner/ka alergický na latex, použite tzv. bezlatexové kondómy, ktoré sú vyrobené z polyuretánu alebo z polyizoprénu (ich dostupnosť sa zlepšuje, ale ich cena je stále vyššia, než u latexových kondómov). Viac sa dočítate na stránke „O mužskom kondóme„.
  • Účinnú ochranu pri orálnom sexe so ženou poskytujú rúšky na orálny sex (označované tiež ako Oral Dam, Dental Dam, Dam kondóm, alebo len jednoducho Dam). Tieto rúšky sú vyrábané z rovnakých materiálov ako kondómy. Rúška má veľkost asi 10×6 cm a tvorí bariéru medzi pošvou a ústami/jazykom. Preto sa pošvové výlučky a/alebo krv ťažšie dostanú do úst. Rúška Dam na Slovensku nie je bežne dostupná (cez internet sa dá zakúpiť napríklad produkt Pasante Dam). Rúška sa dá ale aj jednoducho vyrobiť z mužského kondómu. Viac sa dočítate na stránke „O rúške na orálny sex„.

 

Viac o orálnom sexe

Orálny sex patrí medzi obľúbené praktiky. Orálny sex je pre mnohé páry veľmi intímna praktika. Často býva súčasťou predohry, alebo sa môže stať z rôznych dôvodov jedinou sexuálnou praktikou. Sú ľudia, ktorí ho odmietajú robiť, i ľudia, ktorí ho odmietajú prijímať. Pri sexe platí zásada, že nikto nemá nikoho k ničomu nútiť. Hranica, kam by sa malo pri sexe zájsť je hranica toho, čo je príjemné pre oboch partnerov.

 

Fellatio, cunnilingus, analingus

Orálny sex je dráždenie pohlavných orgánov, alebo análu, ústami a jazykom. Avšak je možné sa o ňom dočítať pod inými názvami. Fellatio označuje dráždenie penisu muža ústami. Cunnilingus označuje dráždenie vagíny ženy ústami. Analingus označuje dráždenie análneho otvoru ústami, alebo jazykom.

 

Hygiena pri orálnom sexe

Intímna hygiena by mala byť každodennou záležitosťou. Ten, kto má záujem o orálny sex, by na svoju intímnu hygienu rozhodne nemal zabúdať. Môže si zadovážiť špeciálne prípravky na intímnu hygienu, denne si meniť spodné prádlo a pred sexom svoju intímnu hygienu aj zrealizovať.

 

Riziká orálneho sexu

To, že nejde (len) o hru s guličkami svedčí aj tento odstavec. Nechránený orálny sex vo všetkých podobách v sebe zahŕňa riziko prenosu rôznych ochorení. S orálnym sexom sa najčastejšie spájajú tieto ochorenia: herpes simplex, syfilis, chlamýdie, kvapavka, hepatitída typu A a B, ľudský papiloma vírus (HPV) a HIV. Príznaky pohlavne prenosných chorôb sú väčšinou nešpecifické, takže sa dajú ľahko prehliadnuť, alebo zameniť s iným ochorením. Zdravotný stav a teda aj istotu, že žiadna zo spomínaných chorôb sa netýka teba a tvojho sexuálneho partnera/ky, zaručene zistíš len po absolvovaní testovania.

 

Ako to robiť bezpečnejšie

  • Pri dráždení muža použi vždy kondóm. Výrazne znížiš riziko prenosu pohlavne prenosných ochorení.
  • Možnosťou ochrany pri dráždení ženy a análneho otvoru môže byť rúška Dam.
  • Do vagíny nikdy nefúkaj. Vzduch, ktorý fúkneš dnu, môže spôsobiť nevoľnosť a žena môže aj niekoľko týždňov cítiť nepríjemnú bolesť. Zvlášť nebezpečné je fúkanie do tehotnej ženy, pretože vzduch môže usmrtiť nenarodené dieťa.
  • Ak má partner/ka rád/a väčší tlak na genitálie, alebo ich hryzenie, rob tak opatrne, aby nedošlo k poraneniu.

Tento materiál vychádza z pôvodnej publikácie chránenej autorským právom NAM Publications – nezávislej charitatívnej organizácie so sídlom vo Veľkej Británii, ktorá prináša informácie o HIV. NAM udelila povolenie preložiť túto publikáciu, ktorej originál je prístupný na adrese www.aidsmap.com. NAM nezodpovedá za presnosť prekladu ani za relevantnosť textu vzhľadom k miestnej relevancii použitia prekladu.