V porovnaní s orálnym a vaginálnym sexom je u análneho sexu riziko prenosu HIV najväčšie. Podľa barcelónskej štúdie je riziko prenosu HIV pri análnom sexe 10x vyššie, ako pri vaginálnom. Riziko prenosu HIV je vysoké pre oboch sexuálnych partnerov. HIV sa nachádza v ejakuláte, predejakulačnej tekutine a/alebo v krvi. Všeobecne platí, že ten kto prijíma análny sex (tzv. pasívny sexuálny partner/ka) je vo väčšom riziku prenosu HIV. Sliznica konečníka je tenká a nie je prirodzene zvlhčovaná. Preto sa v konečníku tvoria ranky a vzniká krvácanie. Práve prostredníctvom týchto raniek môže dôjsť k prenosu HIV ejakulátom, alebo krvou nakazeného. Avšak aj ten, kto poskytuje análny sex (tzv. aktívny sexuálny partner) je v riziku prenosu HIV. Infekcia HIV sa do tela môže preniesť cez močovú trubicu (otvor na špičke penisu), alebo cez malé škrabnutia a ranky na penise.

 

Riziko prenosu HIV počas análneho sexu zvyšuje:

  • ranky, ktoré vznikajú pri nedostatočnom zvlhčení konečníka,
  • ejakulácia do konečníka,
  • ak má jeden zo sexuálnych partnerov iné pohlavne prenosné ochorenie (napr.: kvapavka, herpes),
  • nepoužívanie lubrikačného gélu

 

Možnosti ochrany pri análnom sexe:

  • Jediný bezpečný análny sex je, keď nemáš análny sex.
  • Účinnú ochranu pri análnom sexe poskytujú mužské kondómy. Je možné zakúpiť si aj spevnené kondómy, vhodné na análny sex. Pri análnom sexe je dôležité kondómy meniť (cca. po polhodine sexu), aby sa predišlo k ich prasknutiu.
  • Pokiaľ si ty, alebo tvoj partner alergický na latex, použite bezlatexové mužské kondómy, ktoré sú väčšinou vyrábané z polyuretánu alebo z polyizoprénu (ich dostupnosť sa zlepšuje, ale ich cena je stále vyššia, než u latexových kondómov). Viac sa dočítate na stránke „O mužskom kondóme“.
  • Používajte veľké množstvo lubrikačného gélu na vodnej, alebo silikónovej báze. Análny sex spríjemňuje a znižuje tvorbu raniek. Taktiež prispieva k zníženiu rizika, že kondóm počas análneho sexu praskne. Vždy sa v návode na použitie presvedčte, že je možné daný lubrikačný gel použiť s vašim typom kondómu.

Tento materiál vychádza z pôvodnej publikácie chránenej autorským právom NAM Publications – nezávislej charitatívnej organizácie so sídlom vo Veľkej Británii, ktorá prináša informácie o HIV. NAM udelila povolenie preložiť túto publikáciu, ktorej originál je prístupný na adrese www.aidsmap.com. NAM nezodpovedá za presnosť prekladu ani za relevantnosť textu vzhľadom k miestnej relevancii použitia prekladu.